Lalka – piękny towarzysz zabaw małego człowieka

Gdy sięgamy pamięcią do pierwszych świadomych wspomnień, zwykle przypominamy sobie zabawki, które towarzyszyły nam każdego dnia – ukochane przytulanki, miękkie kocyki, kolorowe samochodziki. Na każdego z nas obok poduszki czekał ukochany pluszak. W garażu, obok auta taty, stały zaparkowane hulajnogi i rowerki biegowe. Wszystkie dzieci, niezależnie od płci, przechodziły również etap fascynacji lalkami – bobasami, które można było przytulać, karmić, przebierać. Zdaniem wielu specjalistów, opieka nad ukochaną lalą przynosi wiele wymiernych korzyści – rozwija kreatywność, empatię oraz pozwala w przyjemny sposób rozwinąć zdolności manualne malucha.

Zaopiekuj się mną!

Przyjemna w dotyku, delikatna faktura szmacianej lalki daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa i pozwala się zrelaksować nawet w stresujących okolicznościach – podczas bilansu u doktora, czy w czasie długiej podróży. Zabawa z lalką to okazja do naśladowania tego, co dziecko zdążyło zaobserwować w domu – maluch dba o swoją zabawkę najlepiej, jak umie. Karmi ją, przewija, zmienia ubranka, kładzie spać. Dzięki temu pracuje nad swoją empatią; poznaje, czym jest odpowiedzialność i troska, a także przygotowuje do pełnienia kolejnych życiowych ról.

Ucz się życia przez zabawę

Zabawa lalkami to wspaniały sposób na wdrożenie planowania i naukę czynności, które wykonujemy każdego dnia – począwszy od zapinania drobnych guzików, czesanie włosów, po przygotowywanie miniaturowego łóżeczka do snu dla ukochanej lali. Dzięki dostępności wielu akcesoriów – w pełni wyposażonych domków, pojazdów – możemy odgrywać tematyczne scenki, przygotowywać małego człowieka na życiowe rewolucje: pojawienie się nowego członka rodziny, zmianę miejsca zamieszkania, wyjazd na wakacje, pójście do szkoły. Rozbudowane zestawy są dostępne m.in. przy zakupie lalki barbie – dzięki nim aranżacja odpowiedniej scenki nie powinna być skomplikowana. Poprzez przyjemne spędzenie czasu możemy oswoić również trudne tematy, lub wydobyć z dziecka negatywne emocje, o których trudno mu powiedzieć wprost. Pozostając w sferze fantazji, zdecydowanie łatwiej rozmawia się o tym, co nas inspiruje, boli lub mocno porusza. Lalki są więc idealną zabawką, którą możemy wszechstronnie wykorzystać – korzyści z jej obecności odczują zarówno chłopcy, jak i dziewczynki.